פסוריאזיס – ספחת

פסוריאזיס (ספחת) הנה מחלת עור כרונית, אשר לרוב מתפתחת עקב מצבי לחץ (סטרס) או דחק (טראומה), ו/או עקב מצבים רגשיים מודחקים.
מרבית החולים הנם בשנות העשרים לחייהם, אך לעיתים גם מתבגרים סובלים מפסוריאזיס. קבוצת גיל נוספת ששכיחות הספחת גבוהה בה הנה באזור גיל ה- 50. כ- 250 אלף חולים מאובחנים בישראל.

פסוריאזיס הנה מחלה כרונית שנמשכת כל החיים, אך קיימים הפוגות וניתן להגיע למצבים של רמיסיה משמעותית במחלה.
קיימים תרופות שונות לטיפול בפסוריאזיס כגון מתותרקסט, ניאוטיגסון, ציקלוספורין,. וכן טיפול ביולוגי, לצד טיפולים מסורתיים בים המלח וטיפולי UVB ו- PUVA.
אך הטיפול היעיל לצמצום הספחת הנו טיפול רגשי בשילוב המודל "הביו-רגשי" הכולל:

– בירור הגורמים שהובילו לפריצת המחלה

– עיבוד רגשות מורכבים ומודחקים

– עבודה ביו-פיזיולוגית לצמצום סטרס ודחק

לציין, כי כ- 30% מחולי הפסוריאזיס (ספחת) מפתחים דלקת פרקים והנם בסיכון מוגבר להשמנה, יתר לחץ דם, ומחלות רגשיות כגון חרדה ודיכאון.

ש.נ משתפת בכמה שורות בצורה מרשימה על ההתמודדות עם פסוריאזיס ודלקת פרקים, לקראת טיפול ביולוגי לפני איבוד היכולת להניע את כפות ידיה.

למעוניינים לקריאה נוספת

סוגי פסוריאזיס

פלאק (פסוריאזיס וולגריס psoriasis vulgaris)- לרוב מופיעה קשקשת על אזורי המפרקים השונים, על הקרקפת. בייחוד על הברכיים ועל הציפורניים.

פסוריאזיס אינברסה (הפוכה)- הקשקשת תופיע באזורים פנימיים ובקפלים כמו בית השחי, המפשעה והטבור.

גוטטה פסוריאזיס (פסוריאזיס טיפתית)- פסוריאזיס ילדים בא לידי ביטוי בנקודות אודם קטנות. לרוב לאחר זיהום חריף כמו דלקת גרון שנגרמה מסטרפטוקוק.

פסוריאזיס ארתריטיק– פסוריאזיס המלוּוה בדלקת מפרקים.

פוסטולר– נגעים מוגלתיים על כפות הידיים והרגליים. פסוריאזיס זה אינו שכיח.

פסוריאזיס אריתרודרמה– פסוריאזיס המופיע בכל הגוף, לרוב יופיע לאחר הפסקה בטיפול בסטרואידים.

 

 

 

פסוריאזיס – ספחת

פסוריאזיס (ספחת) הנה מחלת עור כרונית, אשר לרוב מתפתחת עקב מצבי לחץ (סטרס) או דחק (טראומה), ו/או עקב מצבים רגשיים מודחקים.