פרפקציוניזם

מה זה פרפקציוניזם והאם זה כזה נורא?

פרפקציוניזם הנה תכונה אישיותית, ומכילה בתוכה את השאיפה למושלמות– שהדברים ייעשו בצורה הטובה ביותר האפשרית.
פרפקציוניזם אינו חייב להתפתח לבעיה והוא מסייע לאדם לשכלל את היכולות שלו ולהגיע להישגים רבים, טובים ומשמעותיים (פרפקציוניזם סתגלני).

מתי הפרפקציוניזם עלול להתפתח לבעיה?

האם יש משהו שהוא בהווייתו 100% מושלם? תמיד אפשר לשפר ציון, תמיד אפשר לשפר את המצגת שאני מכין. בכל נושא אפשר להשתפר. גם המאמר הזה שאת/אתה קוראים כרגע, גם אותו אפשר לשפר..

העיסוק המתמיד בכך שמה שאני עושה יכול להיות מושלם יותר ואף חייב להיות טוב יותר, גורם לפרפקציוניזם "החיובי" להתפתח לבעיה.

אנשים הסובלים מ"פרפקציוניזם שלילי"– פרפקציוניזם אשר התפתח לבעיה (פרפקציוניזם לא סתגלני, או פרפקציוניזם נוירוטי), לרוב סובלים מקשיים רגשיים שונים וזאת עקב אפיוני הפרפקציוניזם:

– לרוב יתקשו לבצע משימה באם חוששים שלא יעמדו בה בצורה מלאה

– נטייה לדחיינות רבה ובגיל בוגר יותר יתכן קושי בבחירת כיוון לימודי מתאים

– הכנות רבות ועיסוק אובססיבי במטלות (אפילו כשמדובר ב"מטלות פשוטות")

– עיסוק אובססיבי לגבי הישגיהם

– חרדה רבה מתוצאות עבודתם, המלווים במחשבות, פחדים וכעס

– בבגרותם עלולים לפתח התמכרות לעבודה (וורקהוליות)

– דימוי עצמי ירוד, מצבי רוח משתנים, הפרעות אכילה ואף דיכאון

מאחר ומדובר במאפיין אישיותי, קיים קושי רב אצל הפרפקציוניסט לערוך שינוי, למרות הסבל הרב הנגרם לו. החשש העיקרי הנו כי "ויתור" על הפרפקציוניזם, יפגע ביכולותיו והישגיו.

הטיפול מתמקד מחד, בתפיסות הנוקשות של הפרפקציוניסט (חשיבה דיכוטומית של "הכל או כלום", "שחור או לבן") ומאידך הגמשת מאפייני האישיות, באמצעות תרגול חלופות והתמודדות אדפטיבית. בייחוד בהתמודדות עם הציפיות הנוקשות כלפי העצמי.

לציין, כי השלב הראשון של הטיפול יתמקד בפיתוח מוטיבציה פנימית לשינוי. והנו שלב מהותי, אשר בלעדיו, יתקשה איש המקצוע לסייע בצורה יעילה בפרפקציוניזם.

דגש חשוב בעבודה עם מאפיינים פרפקציוניסטים, הנה השלכות הפרפקציוניזם על האישיות. פרפקציוניזם שלילי הנו אחד הגורמים המשמעותיים להתפתחות של חרדה, בעיות בדימוי העצמי, הפרעות אכילה, דיכאון ואף אובדנות.

חשוב כי איש המקצוע יידע לבצע הערכה מקיפה של מרכיבי הבעיה ועם ניסיון רב בטיפול בחרדות, דיכאון ואובדנות.

 

פרפקציוניזם

פרפקציוניזם הנה תכונה אישיותית אשר יכולה לכוון אותנו להצלחה. אבל הדרישות הלא פסוקות מעצמנו ,עלולות לגרום ללחץ רב וקושי לתפקד ועל כך במאמר זה