כאבים פסיכוסומטים- הפרעת סומטיזציה- כאבים סומטיים

כאבים פסיכוסומאטיים הנם כאבים אמיתיים על רקע רגשי ולא על רקע אורגני, כגון כאבי ראש, עייפות, דפיקות לב, התעלפויות, בחילות ו/או הקאות, כאבי בטן ו/או הפרעות בעיכול, אלרגיות, קשיים בבליעה, קושי במיקוד תשומת לב והפרעות בזיכרון, קשיים בהליכה וחולשת שרירים, קשיים וכאב בהטלת השתן, כאבים בזמן מחזור, כאבים בחלקי גוף השונים וכאבים בזמן קיום יחסי מין.

אצל בני נוער וגם אצל בוגרים צעירים נראה התפתחות של כאבים פסיכוסומטיים על רקע לחץ או חרדה. אצל בני נוער הדבר יכול לנבוע עקב לחץ בהתמודדות עם לימודים, קשיים משפחתיים ו/או חברתיים.

אצל בוגרים צעירים יכולים להתפתח כאבים פסיכוסומאטיים על רקע התמודדות עם הגיוס לצבא, אירועים טראומאטיים בצבא, לחץ במציאת כיוון לימודי ותעסוקתי עם השחרור מהצבא.

הטיפול הפסיכולוגי היעיל ביותר הנו טיפול המתמקד במקור הכאב הפיזי (המקור הרגשי המודחק) לצד עבודה על המרכיבים הפיזיולוגיים לשם צמצום עוצמת ותדירות הכאב.

לציין כי כאבים פסיכוסומטיים לרוב מצביעים על אירוע דחק משמעותי (טראומה), חרדה, או דיכאון.

מחלה פסיכוסומטית הנה מחלה אמיתית אשר המקור שלה הוא רגשי, לרוב על רקע סטרס- לחץ. מחלות פסיכוסומטיות הנן מחלות כגון תסמונת המעי הרגיז, אסטמה, כאבים כרוניים, יתר לחץ דם, מחלות אוטואימוניות, קוליטיס אולצרוזה- כרון (קרוהן), מיסופוניה והיפראקוזיס, מיגרנות, סכרת סוג 2, טינטון, כאבי גב וכאבי שרירים, כיבים, מחלות אוטואימוניות שונות כגון דלקת פרקים, אקזמה, דלקת עור אוטופית (אטופיק דרמטיטיס- אסטמה של העור- Atopic dermatitis) ופסוריאזיס (ספחת), אלופציה-אראטה (נשירת שיער פתאומית) ועוד.

תהליך העבודה

למרות שמדובר במחלות אמיתיות, חשוב שמוקד העבודה יהיה סביב המקור הרגשי להתפתחות המחלה. התמקדות במקור הרגשי, למעשה מצמצמת את תסמיני המחלה. בנוסף, הסובל ממחלה פסיכוסומאטית, עסוק בדאגה יומיומית ועיסוק רב במצבו הפיזי, מתוך ניסיון לשלוט על התרחשות הכאבים (למשל, חולה קרוהן-כרון כשהוא מתעורר בבוקר הוא מנסה לבדוק ולחזות האם הולך היום לסבול מכאבי בטן, על מנת לתכנן באם ייצא מהבית או לא). עיסוק זה מגביר את הסטרס ולמעשה מחמיר את תסמיני המחלה. ולכן, הטיפול יתמקד בנוסף בטכניקות לצמצום הסטרס והלחץ הנפשי.

סומטיזציה מתאפיינת בתלונות סומטיות חוזרות ונשנות לגבי כאב פיזי אשר לא נמצא לו ממצא אורגני. מדובר בסמפטומים פיזיים הפוגעים באיכות החיים וקיים עיסוק רב המתבטא בלחץ וחרדה בעקבות כאבים אלו. לרוב הרקע לכך נעוץ באירועי עבר טראומאטיים מודחקים. כך או כך, מדובר בכאבים פיזיים, המקשים מאוד על התפקוד. לציין כי, סומטיזציה הנה למעשה הביטוי הפיזי והרגשי של הכאבים הפסיכוסומאטיים.

טכניקות הטיפול בכל אחת מבעיות אלו (אשר קשורות אחת לשנייה) יתמקדו:

– מודל פיזיו-רגשי- המתמקד בתסמינים הרגשיים המודחקים, לצד עבודת גוף-נפש לצמצום התסמינים הפיזיים.

– ניהול הסטרס היומיומי אשר מוביל להפחתה בתסמינים באמצעות טכניקות של וויסות רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, התמקדות (FOCUSING) וטיפול ממוקד רגש.

 

אמיר שפר מסייע ומתמחה בטיפול בכאבים ומחלות פסיכוסומטיות אצל בני נוער ובוגרים.

כאבים פסיכוסומטים- הפרעת סומטיזציה- כאבים סומטיים

מחלה פסיכוסומטית הנה מחלה אמיתית אשר המקור שלה הוא רגשי, לרוב על רקע סטרס- לחץ. מהן מחלות הלחץ וכיצד ניתן לטפל בהן