פסיכותרפיה משולבת גוף נפש

מודל טיפולי המבוסס על 20 שנות ניסיון, המתייחס לתחומי החיים המורכבים, בהתייחסות להתמודדות וצמיחה מתוך קושי ומשבר.

שילוב ייחודי בין הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, לפסיכותרפיית גוף-נפש, הפסיכולוגיה החיובית והפילוסופיה הבודהיסטית.

 

פסיכותרפיה גוף נפש צמחה מתוך אותם מחקרים, המראים כי הטיפול במקור הרגשי יכול לצמצם התסמינים הגופניים ועד להבראה מלאה, בחלק מהמחלות.

זאת ועוד אנו יודעים כי גם מחלות רגשיות משפיעות בצורה משמעותית על הגוף, כגון טראומה, דיכאון וחרדה. אנשים הסובלים מבעיות רגשיות אלו, פונים בעשרות אחוזים יותר לרופאים ועוברים בדיקות רפואיות מיותרות, עקב תלונות על מחושים שונים. בנוסף, דיכאון עלול להשפיע על כלי הדם והלב; חרדה וטראומה משפיעה רבות על כאבים פסיכו- סומטיים וסטרס גורם למחלות לחץ כגון אולקוס, יתר לחץ דם, סוכרת, פסוריאזיס ועוד. בנוסף טיפול ממוקד גוף- נפש נמצא מתאים גם לאכילה רגשית, כעס ותוקפנות, אבל ושכול.

 

פסיכותרפיית גוף נפש, הנה יעילה ביותר. הטיפול מבוצע באופן הדרגתי ובהתאם למצב הרגשי של המטופל. טיפול ייחודי זה משלב את האסכולות הבאות:

  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT, המתמקד במאפייני חשיבה המייצרים סטרס ומשפיעים על המערכת הפיזיולוגית, לצד שינויים התנהגותיים המשנים דפוסי התנהגות. טיפול CBT הנו טיפול מבוסס מחקר, אשר הוכח כיעיל ביותר במצבים של חרדה, טראומה, דיכאון ועוד.
  • טיפול דינאמי להבנה מעמיקה להתפתחות הקשיים.
  • מיינדפולנס ומדיטציות, המאפשרים כלים יעילים לשינוי ונמצאו כמועילים ביותר בחולי, חרדות וכיו"ב. מדיטציית מיינדפולנס נמצאה יעילה בשני אופנים עיקריים. האחת- טכניקה ישימה בצמצום סימפטומים פיזיולוגים; והשנייה- התבוננות לא שיפוטית, המאפשרת בתהליך ייחודי קבלת המחשבות, הכאבים והפחדים, לצד צמצום המכאובים הגופניים.
  • טיפול בחוויה הסומטית SE (Somatic Experiencing)- טיפול בחרדה וטראומה שפותח על יד פיטר לווין. טיפול סומאטי מטפל במרכיבים הפיזיולוגים הקשורים לתת המערכת העצבית. הטיפול נערך בשיח ממוקד תסמינים פיזיים. ומתרחש באופן הדרגתי, המאפשר הפחתת התסמינים הסומאטיים.
  • התמקדות (פוקוסינג FOCUSSING)- שיטת טיפול אשר פותח על ידי פרופסור נדלין לפני כ- 70 שנה ונחקרה רבות ונמצאה כיעילה ביותר. התמקדות מאפשרת הקשבה מעמיקה וייחודית לגוף ומסייעת לריפוי. העמדה המרכזית בטיפול בהתמקדות הנה כי קיים קשר הדוק בין הגוף לנפש. ומרכיבים רגשיים לא מודעים, באים לידי ביטוי בתסמינים פיזיים:

 

ש. הייתה אמורה להתחיל טיפול ביולוגי עקב דלקת פרקים חריפה, אשר פגעה באופן משמעותי בפרקי ידיה, אשר הקשו עליה בתפקוד היומיומי. ש. הצליחה לתפקד רק בלקיחת כדורים חזקים נגד כאבים וכדורים נוגדי דלקת במשך שנים רבות. הנה מה ש- ש. כתבה בקצרה על תהליך הטיפול:

לאמיר היקר,

הגעתי אלייך, לאחר 20 שנים שאני סובלת מדלקת פרקים ופסוריאזיס.

במהלך השנים, ניסיתי כל טיפול אפשרי: פוטו- תראפיה (שיזוף מבוקר), חופשות בים המלח, כדורים כימיים להקלת כאבים ול"טיפול" בדלקת הפרקים ומה לא???!!!

בשלב מסוים החלטתי, ומזל שכך, לטפל במקור הבעיה, בנפש.

במהלך המפגשים איתך חזרנו לעבר, לתקופה שכל הפסוריאזיס התפרץ אצלי, לתקופה בה דלקת הפרקים התפרצה.

יחד איתך הבנתי, כמה משמעות יש לטראומה שעברתי על הנפש שלי ואיך הגוף שלי "דיבר" את מה שהנפש לא יכלה…

אמיר, אני מודה לך מעמקי ליבי על כל התקופה שליווית אותי, תמכת בי, הקשבת לי ועודדת אותי.

אתה מטפל בחסד עליון והלוואי וירבו כמותך!

כיום, בזכות הטיפול איתך, אני נקייה לגמרי מפסוריאזיס, כאבי הפרקים נעלמו כמעט כליל, וגם כשכבר יש אותם, אני יודעת להקל על עצמי, בעזרת הכלים שהענקת לי.

תודה רבה רבה על הכל,

בהערכה רבה,

ש.נ.